Największy w Polsce Festiwal Smaku - Gruczno 22–23.08.2015

 

Prezentacje i degustacje potraw z kaczki, przygotowane przez Artura Moroza, kucharza i restauratora z Sopotu oraz gościa specjalnego, Grzegorza Łapanowskiego, promotora kulinarnego, autora programów i książek kulinarnych – to wszystko czekało na gości tegorocznej edycji Festiwalu.

Pierwszego dnia nasi moderatorzy skupili się na potrawach z kaczki w polskiej kuchni, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych; drugiego zaprosili na kulinarną podróż po świecie, prezentując egzotyczne smaki kaczki, charakterystyczne dla kuchni azjatyckiej. Obu pokazom, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem, towarzyszyła degustacja pysznej polskiej kaczki, która wybornie smakuje zarówno przyrządzona według przepisów polskiej kuchni, jak i kuchni świata.

Kaczką częstowaliśmy również członków jury turnieju nalewek, który tradycyjnie jest przeprowadzany na Festiwalu Smaku w Grucznie, a także uczestników konferencji międzynarodowej pod nazwą „Jedzenie, tradycja, historia. Doświadczenia i perspektywy rejestracji dziedzictwa żywieniowego na liście UNESCO”.

Było to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Smaku w Grucznie.
Kampania promująca mięso kacze jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

 

 

Ostatnie aktualności Zobacz wszystkie