Gęsina na św. Marcina 2013

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny odbył się w dniach 10-11 listopada w Przysieku k. Torunia. To prawdopodobnie największy kiermasz gęsich tuszek i wyrobów z gęsi w Polsce.

Prócz robienia zakupów odwiedzający brali udział w części edukacyjno-rozrywkowej – wygrywali nagrody w konkursach i uczestniczyli w warsztatach. Dużą popularnością cieszył się cooking show Karola Okrasy „Okrasa robi okrasę”, a także prezentacja Sebastiana Krauzowicza „Nowoczesne podejście do gęsiny”. Goście z zainteresowaniem wysłuchali również wykładów o historii gęsiny i tradycji jej spożywania oraz na temat gęsi kołudzkiej. W programie znalazły się także atrakcje specjalnie zaplanowane dla dzieci: warsztaty artystyczne z aktorami teatru Baj Pomorski oraz „Dzieci rządzą w kuchni” Akademii Kulinarnej Sadkiewicz. Dla każdego, kto zechciał spróbować gęsiny, przygotowane były gęsie udka, piersi i żurek.

Patriotyczny charakter 11 listopada podkreślił występ chóru Pro Nobis z Janikowa, który przygotował repertuar pieśni związanych z Polską historią i najważniejszymi wydarzeniami naszej historii.
W tym roku wydarzenia promujące kujawsko-pomorska gęsinę odbyły się również wśród Polonii w Chicago oraz w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Ogólnopolska akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” przygotowywana została po raz piąty na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerem akcji jest Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, współpracę naukowo-badawczą zapewnił Instytut Zootechniki - PIB Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka.

Pozostańmy w kontakcie

SOS MUSIC tworzy i produkuje ambitne projekty artystyczne, kulturalne i rozrywkowe oraz profesjonalnie obsługuje masowe wydarzenia komercyjne. Chcesz zrealizować z nami projekt - zapraszamy do kontaktu.

Kontakt