Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki

  • Rok: 2020
  • Miejsce: Toruń
25 listopada w dzień Katarzyny — patronki piekarzy, rozpoczyna się wypiek dojrzewającego ciasta piernikowego. Tego samego dnia odbył się również wyjątkowy Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki z bogatym programem, który w szczególnych warunkach roku 2020 przeniósł się do przestrzeni online. W programie Festiwalu znalazły się następujące wydarzenia:

1. Warsztaty kulinarno-artystyczne - prowadzone przez zaroszonych specjalistów, gości, pracowników Muzeum Toruńskiego Piernika, artystów polskich i zagranicznych oraz zaproszonego kucharza. Ponadto w ramach promocji i rozwoju wydarzenia zapewniono pozyskanie licencji i praw autorskich do zbioru oryginalnych przepisów piernikowych. Prezentacje kulinarne przed kamerami wykonali Krzysztof Lewandowski z Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Paweł Zasławski, szef kuchni toruńskiej restauracji Monka. Ponadto wśród warsztatów artystycznych znalazły się pokazy snycerskie przeprowadzone przez artystów związanych z toruńskimi placówkami sztuki oraz Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

2. Prelekcje popularno-naukowe w wykonaniu autorów prelekcji znaleźli się pracownicy Muzeum Toruńskiego Piernika, pracownicy Muzeum Etnograficznego w Toruniu, wykładowcy UMK, jak również zaproszeni goście-specjaliści od kulinariów, sztuki regionalnej i kultury piernikarskiej.

3. Przegląd filmów o przyprawach i kulinariach - w ramach transmitowanego programu Świątecznego Festiwalu Toruńskiej Katarzynki znalazły się także projekcie filmów dla starszych i młodszych odbiorców, przedstawiające historie toruńskiego piernikarstwa, procesy tworzenia pierników, jak również materiały animowane (skierowane do dzieci) opowiadające o właściwościach produktów, z których tworzone są pierniki - takie jak miód, woda, mąka itp.

4. Koncert „Chopin - Kujawiak 3.0”. Było to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, w ramach którego zaprezentowane zostały utwory największego polskiego kompozytora, przedsatwione w nowych awangardowych wykonaniach, przeplatanych recytacjami listów Fryderyka Chopina. Koncert ten został zrealizowany na bardzo wysokim poziomie artystycznym i technologicznym, dzięki czemu stanowi wyjątkowe dzieło audiowizualne, dostępne online na kanałach w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej wydarzenia.
https://www.youtube.com/watch?v=dM2FebmNbrE

5. „Piernikalia” – warsztaty i wystawa sztuki krajów Morza Bałtyckiego. Zaproszeni artyści z Finlandii i Estonii przygotowali filmowe reportaże przedstawiające ich piernikarską sztukę, przygotowaną w swoich krajach. Filmy te zostały zaprezentowane w ramach Świątecznego Festiwalu Toruńskiej Katarzynki, a ich emisja poprzedzona została łączeniem online na żywo z arystami. W rozmowie - prowadzonej za pomocą Internetu - Krzysztof Lewandowski z Muzeum Toruńskiego Piernika rozmawiał z zaproszonymi goścmi: Petrusem Kurppą z Finlandii oraz Mari-Liis Laanemaa i Pelle Kalmo z Estonii. Dzięki niniejszemu łączeniu, zaproszeni artyści wzięli udział w Świątecznym Festiwalu Toruńskiej Katarzynki.

W ramach organizowanego Świątecznego Festiwalu Toruńskiej Katarzynki, stworzona została specjalna strona internetowa www.festiwalkatarzynki.pl, na której zebrane zostały wszystkie nagrane materiały, a także zapis transmisji wydarzenia.


Pozostańmy w kontakcie

SOS MUSIC tworzy i produkuje ambitne projekty artystyczne, kulturalne i rozrywkowe oraz profesjonalnie obsługuje masowe wydarzenia komercyjne. Chcesz zrealizować z nami projekt - zapraszamy do kontaktu.

Kontakt